Barvnek |Poradna |Mikroregion |Outdoor |Studnky |Tour de Podom | Pihlen: neprihlen
logo
outdoor.barvinek.net
outdoor.barvinek.net
:: VOD ::
 Pojednání o uzlu draèím
24/05/2010 22:53:54  
Nedávno se mi dostala do ruky kniha Uzly a lana pro horolezce, od Duane Raleigha. Èekal jsem od ní sice nìco víc, ale pro zaèínající lezce je to za 150kè i s poštovným dobrá investice.

Co mnì však v knize zarazilo, je pomìrnì znaèná propagace Draèí smyèky a to od navazování na lano, jištìní až po nouzové úvazky. Nedalo mi to teda a prozkoumal jsem internet, co na to on.

Ale postupnì. Co øíká kniha o nosnosti uzlù. Na stranì 41 u ploché spojky zmiòuje Raleigha zásadu pro pevnost lana:“Pevnost uzlu záleží na polomìru ohybù lana v nìm“ a srovnává nosnost ploché spojky (45% nosnosti lana) s nosností draèí smyèky (75% nosnosti lana). Už toto mi pøijde ponìkud podivné, protože když si prohlédnu draèí smyèku, tak vidím spoustu ohybù o malém prùmìru.

Pro srovnání nosností se mi podaøilo nelézt oficiální skripta ÈHS s pìknou tabulkou, která nosnosti ukazuje. Nosnost Draèí smyèky je zde uvedena v podstatì srovnatelná s nosností Osmy. Ovšem POZOR!! Pøi normální zátìži! Pøi anomální zátìži (obvodovém namáhání) má draèí smyèka NULOVOU nosnost (pøesnìji øeèeno se rozváže už pøi zatížení 150kg)!!!!

Druh smyèek

Nosnost smyèky (daN) v poloze

normálníanomální
Osmièková1020675
Vùdcovská930825
Dvojitá osmièková990750
Motýlek9501100
Devítková1300975
Draèí1040-


Mnì osobnì bylo kdysi, když jsem se s lany uèil, do hlavy jedním nejmenovaným lanovým specialistou vtluèeno, že „draèák“ nemám používat, protože obsahuje právì nebezpeèné ohyby, které velmi výraznì snižují nosnost. Toto jsem si zapamatoval a i po tìchto novì zjištìných skuteènostech to tak u mì zùstane. Zatím jsem nikdy draèák nepotøeboval, a vystaèil si s jinými uzly. Pokud se dostanu do situace, kde by se draèák ukázal jako jedineèný a úžasný uzel, tak možná názor zmìním, ale prozatím si stále stojím za tím, že je to „zakázaný“ uzel.

Tìším se na bouølivou diskuzi. :)


Autorem je Frantiek

Komente:
Autor:


Koment:

Kontrola proti spamu, opi text z obrzku:
Autor: xiaozheng6666

3/09/2017 08:03:43

2017-9-3 xiaozheng6666

ugg outlet


cheap jordans


polo outlet


kate spade outlet


canada goose outlet


cheap uggs


oakley sunglasses


mont blanc pens


coach outlet


polo ralph lauren


michael kors handbags sale


ralph lauren shirts


coach outlet canada


michael kors handbags


adidas outlet online


ugg boots


ralph lauren shirts


ray ban sunglasses outlet


ugg outlet


coach outlet onlineAutor: wty123

25/08/2017 05:59:07

[b][/b], north face, coach factory online, pandora, ferragamo, minnesota timberwolves, air max 90, burberry online shop, giuseppe shoes, nike free run, barbour mens jackets, iphone 5 cases, kobe bryant jersey, prada, ralph lauren online, jerseys from china, michael kors, cheap eyeglasses, jimmy choo shoes, soccer outlet online, toronto raptors, cheap oakley sunglasses, mcm backpack outlet, burberry bags outlet, clothing websites, polo ralph, nfl eagles, chrome hearts jewelry, shop coach factory, the north face outlet, milwaukee bucks, ray ban sunglasses, cheap michael kors, nike outlet store, valentino shoes outlet, nike huarache, north face backpacks, nike online,
Autor: hzx

16/08/2017 05:30:09

coach outlet online


michael kors bags


adidas outlet


true religion uk


prada handbags


adidas football boots


calvin klein underwear


kate spade outlet online


kate spade sale


coach factory outlet


canada goose outlet


kate spade outlet


adidas originals shoes


nike roshe run


the north face


tory burch handbags


nike air max 2017


coach factory online


columbia outlet store


hzx20170816

Autor: myy

12/04/2017 13:56:37

christian louboutin shoes, dre beats, omega watches, adidas superstar, bcbg max, ferragamo, nike air force, adidas online, washington wizards jersey, adidas superstar, jerseys from china, swarovski, timberland outlet, fossil uhren, nike store, north face, coach outlet online, nike air max, panthers jerseys, longchamp, mcm backpack outlet, oakley, giants jerseys, marc by marc jacobs, asics gel, salvatore ferragamo, ray ban outlet, nike roshe, hermes belt, bills jerseys, soccer shoes, prada shoes, barbour jackets, swarovski crystal, vans outlet, thomas sabo uk, utah jazz jersey, nike shoes, ray ban sonnenbrillen, louboutin shoes, jerseys from china, memphis grizzlies jersey, polo ralph lauren outlet, polo ralph lauren outlet online, softball bats, coach outlet online, under armour shoes, oakley frogskins, gafas oakley, burberry online shop, michael kors bags, browns jerseys, lacoste shoes, kate spade outlet online, oakley sunglasses outlet, hermes bags, thomas sabo, swarovski australia, falcons jerseys, coach factory shop, michael kors outlet online sale, burberry outlet, nike shoes outlet, cheap oakley,
Autor: chenlina

1/12/2016 09:23:30

chenlina20161201
toms shoes outlet
kate spade
louis vuitton
burberry outlet
louboutin uk
ugg boots
hollister kids
moncler outlet
kate spade outlet
cheap basketball shoes
ray ban pas cher
canada goose jackets
cheap jordans
oklahoma city thunder jerseys
gucci outlet
ugg canada
rolex watches
ray ban sunglasses
pittsburgh steelers jerseys
cheap oakley sunglasses
abercrombie
ray ban sunglasses uk
ralph lauren outlet
coach outlet
mcm bags
coach outlet online
toms sale
jordan femme
ugg boots
coach canada
coach factory outlet
jordan pas cher
adidas nmd
louis vuitton
uggs outlet
los angeles clippers jerseys
beats by dre
ray ban glasses
fitflops
tommy hilfiger outlet
mbt outlet
replica watches
nike roshe run
celine handbags
true religion jeans
polo ralph lauren
burberry outlet
coach factory outlet
louis vuitton
uggs outlet

Autor: Bradek

25/05/2010 16:30:37

Já mám informace defakto pøesnì shodné s tím, co píšeš. Základní problém není až tak v tom, kolik pevnosti lanu odebírá (resp. rozdíl mezi 55% u osmy a 45% u draèí) není ve vìtšinì pøípadù fatální, ale co už fatální mùže být je jeho citlivost na obvodové zatížení, jak se píše. Pak mùže povolit než bys øekl švec.
Lezci ho nìkdy na skalách používají na navázání se na lano (sám to nedìlám, ale anšto jsem to vidìl u tìch, kteøí asi ví co dìlají, tak to nekritizuju) protože se dobøe rozvazuje. To je super, ale né úplnì vždycky, protože víme, co se s tím uzlem obèas dìje. Ne vždy je pìknì zatížen tahem v oku. Nìkdo se ho v leknutí rùznì chytá, maèká pøekrucuje, škube cuká... a pak se jednoduchá rozvázetelnost mùže stát docela nevýhodou.
Maslím, že obecnì by si èlovìk mohl draèák nechat, až když má navázaných prvních 10 000 osmièek a zjistil, že v té které urèité aplikaci mu z urèitého konkrétního dùvodu nevyhovuje. Ale urèitì bych ho nikde nevázal prostì proto, že "na osmu si zrovna nemùžu vzpomenout", nebo "se mì vázat nechtìla". To je varování hlavì pro naše zaèínající :-)

Autor: Vía

25/05/2010 13:43:35

Vše co jsi tu Františku napsal je pravda.
Pøi vzpomenutí Draèí smyèky krátce draèák zatlaèím slzu v oku.Dávno dávno tomu kdy jsem jako zaèínajíci instruktor Pionýra jsem ohromoval vázáním draèáku užaslé pionýry.Øíkanka vztahující se vázání tohoto uzlu krátce zaznìla v krásnám filmu ,,Jak dostat taínka dostat do polepšovny".A mám pochybnosti že podobná øikanka se pojí k nìkterému uzlu souèasnému.
Já si myslím že je to uzel hezký.
A to je asi vše.

Autor: Simèa

25/05/2010 13:33:49

Jo, to jsi nám øíkal i na Skotaèinách v Himalájích, že se nedoporuèuje. Vidìli jste Bylo nás pìt ten díl jak Pea Bajza koupal pomeranèe ve studni a uvázal je sraèí smyèkou? :D
:: Nejbli akce ::
:: Nov lnky ::
:: Nov galerie ::
7.10.2013 20:22:18
dol ky

2.10.2012 16:35:03
ferraty z

6.02.2012 20:12:56
Co se jinam nevelo

:: Nov komente ::
:: Rzn ::

TOPlist
(c) Zouhar 2008 | Outdoorov sekce barvnku
Strnky byly vytvoeny pro poteby a prezentaci na innosti.