Barvínek |Poradna |Mikroregion |Outdoor |Studánky |Tour de Podomí | Přihlášen: neprihlášen
logo
outdoor.barvinek.net
outdoor.barvinek.net
:: TO BYLO - archiv článků ::
 Skotačiny Yucatánské cenoty
  5/12/2010 19:06:04  
Po dlouhém a náročném přemlouvání rodičů mi nakonec bylo dovoleno jet na Bradkovu víkendovku, tudíž jeskyňářskou s názvem Yucatánské cenoty. Jmenovala se tak proto, že na poloostrově Yucatán je velké množství jeskyní a my jsme se tam „posunuli“ na naší pomyslné cestě kolem světa.

Vzhledem k tomu, že Víťa neměl v pátek v autě místo a Káťa s Františkem jeli později, do Ostrova u Macochy, kde jsme byli ubytováni na jeskyňářské základně Slepičárna, mě musel odvézt táta. Jelikož jsem ani já, ani táta na Slepičárně nikdy nebyli, pořádně jsme netušili, kde to je. On v Ostrově vyrůstal a tak věděl o dvou základnách, dovezl mě tedy k jednomu, poměrně malému stavení, které údajně bylo základnou. Když jsme tam asi o půl páté dorazili, všude bylo prázdno, nikdo nikde. Řekli jsme si, že když program začíná až v šest, počkáme a určitě někdo přijede. Minuty se vlekly jako nikdy, pršelo a stále nikdo nepřijížděl, stmívalo se, až když se při naprosté tmě v šest hodin nic nedělo, rozhodla jsem se, že zavolám Víťovi a ten už mi poradí. Dlouho to nezvedal, až mi nakonec ohlásila hlasová schránka, že není dostupný. Zkusila jsem tedy Bradka, ale ten mi to taky nebral, tak zbývala poslední osoba – Katka. Táta konstatoval, že je to skoro jako v hororu, protože tam se taky snaží potmě v dešti někam dovolat a jako „na potvoru“ to nikdo nebere. Káťa byla jako světýlko na konci dlouhého tunelu, nasměrovala nás a já konečně, ve čtvrt na sedm, spatřila svoji úžasnou kamarádku Klárku Enžlovou a vůbec všechny.

Byla jsem „happy“, že je znovu vidím. Ten den nám po večeři kdosi (už si nepamatuju kdo, prostě jeden z „vedoucích“) (Bradek :), pozn. red.) dal starou, ošoupanou magnetofonovou kazetu do magnetofonu. Zjistili jsme, že magneťák, který nudně vyhlížel z jedné police v kuchyni, nefunguje, takže jsme si ji museli poslechnout u Ondry v autě (s Ondrou u Standy v autě, pozn. red.). Jaksi jsme se tam naskládali a napjatě poslouchali. Ozval se hluboký, chraplavý, skoro až děsivý hlas starého pána. Mluvil o nějakém tajemství, které nám ovšem nesmí jen tak prozradit. Měli jsme najít jeho deník, odkud se dozvíme víc. V tu chvíli by se dala atmosféra v autě krájet, málem jsme nedýchali, protože to opravdu působilo až strašidelným dojmem.
Přestalo pršet a lehce pofukoval vítr. Náš úkol byl jasný – najít deník. Stařec z kazety nás nasměroval, kde asi máme hledat, my jsme se rozdělili na dvě skupiny a šli pátrat. Deník byl poschovávaný po částech a musím říct, že kolikrát to byly krkolomné schovky. Když už byl deník kompletní, utvořili jsme další dvě skupiny s tím, že v takovém složení budeme i příští den. Bylo nás devět a v sobotu měl přijet desátý kluk – Honza, takže jsme teď byli kluci a holky přesně napůl. Obě dvě skupiny si museli deník přepsat a kluci, jakožto gentlemani začali s přepisováním první ;). Až do jedenácti jsme se koukali na motivační video studia Čtverečkovaného papíru a ještě na nějaký film o jeskyních (DVD o speleopotápění v Mexiku, pozn. red.).

Další den po snídani jsme si nachystali věci do menšího batohu (byly to věci, ve kterých půjdeme do jeskyní) a vydali se na cestu. Za nějakou dobu jsme došli k základně Ditrich, byla to ta, u které jsme minulý den s tátou zastavovali s tím, že to je Slepičárna. V této základně jsme se všichni převlékli, vzali si helmy, čelovky a šli. Tady se k nám přidala třetí skupinka malých capartů s rodiči, konkrétně Jitka Kocmanová s dětmi a Barča Bodnárová s manželem a s dětmi (a Broňa Sychra s kluky, pozn. red.). Tuhle skupinku dostala na starosti Katka. My – holky jsme byli se Standou a kluci s Ondrou. Ještě pořád všichni společně jsme došli na hrad, no, spíš už jen na jakési ostatky holštejnského hradu (já hlava děravá už si nepamatuju, jaký měl název) (Holštejnský hrad :), pozn. red.). Tam jsme se konečně rozdělili a každý šel svojí cestou. Naše skupinka se vydala nejprve mapovat jeskyni (Holštejnku, pozn. red.). Prvně jsme se jen tak potloukali kolem a hledali její vchod, až ho, myslím Klárka našla, Bradek ji odemknul a my začali s mapováním. Zakreslování se ochotně ujala opět Klárka a Gábinka jí hlásila, co že má zakreslovat. Ze začátku to vypadalo, že se snad ani nijak rapidně neušpiníme, jeskyně měla sice hliněné stěny, strop i podlahu, ale pořád jsme ťapkali bez toho, abychom si zaneřádili boty. Po chvíli jsme naráželi na „křižovatky“, které bylo třeba prozkoumat, strop se snižoval a mapování nám znepříjemňovaly taky louže, snad nejhorším bodem byl terén představující snížený strop, obří kaluž a za kaluží vyvýšené místo, skoro jako kopeček. Hrůza, byl nadlidský úkol vylézt tam a nesjet do vody. Helča tam chudáček spadla celá, ale mapování jeskyně nezažíváme každý den, takže i přesto jsme si to užili. Sice špinaví jako prasata po koupeli v blátě, ale užili. Ke konci našeho mapování jsme narazili na tzv. „mikrosvět“. Ani nevím, zda to dokážu popsat. Od stropu visely krápníčky, některé se dotýkaly „země“. Takže malinké stalagnáty. Proč jsem dala slovo „země“ do uvozovek? Nebyla to ta země, po které šlape člověk, tam by se totiž nevlezlo ani nejmenší člověčí miminko. Doporučuju se kouknout na fotky, protože ten, kdo tam nebyl, mě asi stejně nepochopí. Zkrátka něco neuvěřitelného.

Když jsme skončili s mapováním, vydali jsme se hledat JÍDLO. Byly jsme hladové jako kdybychom nejedly týden. Ne nadarmo Peťa říkala: „Najezte se pořádně, možná je to vaše poslední jídlo“ :-) (jako u každého jídla, pozn. red.). Ano, u naší svačiny hlídala právě Peťa, coby medvěd. Musely jsme vlézt do jedné kamenné jeskyně. Lezly jsme hlouběji a hlouběji, ale nikde nic. Naším úkolem bylo najít nejen svačinu, ale i láhev s nějakými iniciály (s indicií, pozn. red.). Chvíli jsme se musely i plazit, protože jeskynní otvor byl tak zúžený. Nakonec jsme se dostaly do místa, odkud už nevedla žádná chodbička, byl to konec jeskyně. Úspěšně jsme našli svačiny i láhev s písmeny: MOR.

Až jsme vylezly ven, měli jsme ještě další dva úkoly – doplnit do mapy z deníku názvy některých jeskyní, to nebyl problém a posledním úkolem bylo jít do vesnice, najít jakousi hospodu, nebo jak to mám nazvat a tam že bude sedět muž v kápi, ovšem němý. Tomu jsme měly předložit naše materiály (zmapovanou jeskyni a doplněnou mapu) a jestliže to budeme mít správně, měl nám dát další indicii. Dal nám napsaná písmena: H L A D.

Co vznikne složením dvou slov: HLAD a MOR? Hladomorna! Blízko naší mapované jeskyně byla opravdu bývalá hladomorna. A tam bylo naším úkolem hledat stříbro a zlato, ovšem rozdrobené na malinké střípky. Každý dostal sáček a do něj měl nasbírat co nejvíc těch střípků. Nedokážu odhadnout, jak dlouho jsme sbírali, ale odcházeli jsme všichni se sáčky naplněnými minimálně do čtvrtiny.

Na Ditrichu jsme se znovu převlékli, ale tentokrát do čistého, jak jinak. Potom jsme ještě sbírali dřevo okolo základny a snad kolem šesté se vydali na Slepičárnu. Po cestě kluci objevili lano visící na stromě, patrně určené k houpání a už se rýsovala řada dlouhá 10 dětí (lano tam před tím na naši žádost pověsil kamarád Kocour, díky, pozn. red.). Každý se minimálně dvakrát zhoupnul a potom jsme opravdu odcházeli večeřet. Po večeři si každá skupinka měla roztřídit zvlášť naškudlené stříbro a zvlášť zlato, potom nám obě hromádky vedoucí zvážili a zapsali. Ti, kteří prohráli (měli méně stříbra i zlata) měli umývat ten večer nádobí. Kluci vyhráli, ale jim nevadí hlína za nehty, jak řekla Marta.

Ještě ten večer jsme si zahráli hru zvanou „Křížovka Žofka“(varianta „Křížovka Pikovka“, pozn. red.), hráli jsme až do desíti večer, bylo to dost podobné stolní hře Scrabble, ovšem mnohem zajímavější, protože jsme nedoplňovali jen suše písmenka, ale abychom ty písmenka mohli dostat, plnili jsme úkoly, některé opravdu zajímavé. A v této hře jsme vyhrály zase my – baby. Tím pro nás všechny den skončil a my odcházeli spát.

V neděli po snídani jsme ve třech skupinách: holky, kluci, vedoucí hráli pantomimu. A zbylý čas jsme zabili nám již známou hrou – Kubs. Nadešel čas, kdy jsme se museli všichni rozloučit a mě to o to víc bolelo, když to byla vlastně poslední víkendovka tohoto roku. Teď jen slepě doufám, že aspoň některé uvidím za týden na adventním víkendu. Ovšem čas jde dál, nesmíme se topit ve snách a zapomenout žít, tak nač plakat a vidět svět rozmazaně přes krůpěje hořkých slz? Byla tu super víkendovka! A vy se mějte taky tak super :-) !

Napsala Simča Davidová

Ukaž fotky z akce::>>
Autorem je Bradek

Komentáře:
Autor:


Komentář:

Kontrola proti spamu, opiš text z obrázku:
Autor: xiaozheng6666

3/09/2017 07:57:17

2017-9-3 xiaozheng6666

michael kors outlet clearance


ugg outlet


polo ralph lauren


true religion outlet


coach outlet online


cheap nba jersey


tory burch handbags


oakley sunglasses wholesale


mulberry bags


uggs outlet


nike trainers


polo ralph lauren


polo outlet


nba jersey


canada goose outlet


mulberry handbags


ray ban sunglasses


asics running shoes


ralph lauren outlet


coach outletAutor: xiaozheng6666

3/09/2017 07:57:01

2017-9-3 xiaozheng6666

michael kors outlet clearance


ugg outlet


polo ralph lauren


true religion outlet


coach outlet online


cheap nba jersey


tory burch handbags


oakley sunglasses wholesale


mulberry bags


uggs outlet


nike trainers


polo ralph lauren


polo outlet


nba jersey


canada goose outlet


mulberry handbags


ray ban sunglasses


asics running shoes


ralph lauren outlet


coach outletAutor: wty123

25/08/2017 05:58:33

[b][/b], north face, coach factory online, pandora, ferragamo, minnesota timberwolves, air max 90, burberry online shop, giuseppe shoes, nike free run, barbour mens jackets, iphone 5 cases, kobe bryant jersey, prada, ralph lauren online, jerseys from china, michael kors, cheap eyeglasses, jimmy choo shoes, soccer outlet online, toronto raptors, cheap oakley sunglasses, mcm backpack outlet, burberry bags outlet, clothing websites, polo ralph, nfl eagles, chrome hearts jewelry, shop coach factory, the north face outlet, milwaukee bucks, ray ban sunglasses, cheap michael kors, nike outlet store, valentino shoes outlet, nike huarache, north face backpacks, nike online,
Autor: myy

12/04/2017 13:54:17

adidas, swarovski jewelry, red bottom shoes, jerseys from china, soccer shoes outlet, adidas online, bcbg max azria, raiders jerseys, jerseys from china, nike outlet, new balance, glasses frames, ray bans, polo ralph lauren outlet, juicy couture outlet, knockoff handbags, michael kors, marc by marc jacobs, pandora charms, swarovski crystal, hollister clothing store, north face, longchamp, eagles jerseys, ralph lauren factory store, toronto raptors jersey, nike.dk, oakley, indoor soccer shoes, ralph lauren outlet, burberry online shop, timberland boots, rolex watches, bills jerseys, azcardinals jerseys, burberry outlet online, baseball jerseys, converse chucks, nike shoes outlet, michael kors bags, ray ban sonnenbrillen, handbags outlet, rayban, valentino outlet, chicago bulls jersey, texans jerseys, nike shoes, rams jerseys, barbour outlet, cowboys jerseys, true religion outlet, michael kors outlet online sale, ralph lauren outlet, iphone 5s cases, michael kors, coach store,
Autor: 2016617yuanyuan

17/06/2016 08:55:10

ray ban outlet


true religion jeans outlet


nike free flyknit 3.0


hollister co


nhl jerseys wholesale


armani jeans


buy red bottoms


coach purses


polo ralph lauren


polo ralph lauren


michael kors handbags


chi flat iron


tiffany uk


michael kors handbags


true religion outlet


rolex submariner


michael kors outlet clearance


coach factory outlet online


reebok uk


ralph lauren


louis vuitton outlet online


nike free flyknit 5.0


kobe bryant shoes


ray ban sunglasses outlet


louis vuitton outlet online


adidas superstar


louboutin outlet


christian louboutin shoes


mlb jerseys wholesale


kate spade outlet


versace sunglassesAutor: VS7GL67B2lY

7/04/2016 22:03:21

The voice of raitynalito! Good to hear from you.
Autor: Kača

7/12/2010 10:04:00

Simi, moc pěkný! A vůbec nevadí, že je delší, je krásně napsaný a je z něho cítit, že se Ti tam opravdu líbilo:)
Autor: Simča

6/12/2010 22:52:28

Jééda, sorry pánové, já se polepším (doufám).. ať s tím nemáte tolik práce :D
Autor: František

6/12/2010 22:41:51

Tož tohle je dlóhý i na mě! :)

Ale jinak pěknej článek!

Bradka chválím za velice vtipné a trefné poznámky redakce!!!! :)

Autor: Simča

6/12/2010 18:32:32

Můžou tu být dvě, ne? :) myslím, že Radek to nějak šikovně udělá a určitě se sem vejde i ta tvoje. A když už jsme u toho - nechceš mi ji "půjčit" do Kaštánku?? :) Ať tam za nás nepíšu jen já ;)
Autor: Kuřátko Evropské

6/12/2010 17:29:41

¨Taky jsem napsla recenzi ale předběhla jsi mě:)
Autor: Simča

6/12/2010 15:19:22

Já to tak dlouhé ani neplánovala, to samo :D A dík ;)
Autor: Ondra

5/12/2010 21:51:27

Pěknej článek. Akoráť na mě trochu dlouhej :-)
:: Nejbližší akce ::
:: Nové články ::
:: Nové galerie ::
7.10.2013 20:22:18
Údolí říčky

2.10.2012 16:35:03
ferraty září

6.02.2012 20:12:56
Co se jinam nevešlo

:: Nové komentáře ::
9.09.2017 09:41:36
Skotačiny III Helmův žleb

9.09.2017 09:41:31
Velikonoční Maďarsko

9.09.2017 09:41:24
Skotačiny na bazénu

:: Různé ::

TOPlist
(c) Zouhar 2008 | Outdoorová sekce barvínku
Stránky byly vytvořeny pro potřeby a prezentaci naší činnosti.